11 grudnia w II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie odbyła się debata filozoficzna pod tytułem: „Sztuczna inteligencja: Zagrożenie czy nadzieja dla ludzkość?”. W dzisiejszych czasach jest to temat niezwykle nośny, gdyż myślenie maszynowe coraz bardziej inwazyjnie uczestniczy w naszym życiu. Wypada się zastanowić na ile sztuczna inteligencja zagarnia kolejne obszary ludzkiej działalności jak sztuka czy prognozy ekonomiczne, a na ile jest dobroczynnym zjawiskiem, które pozwala nam robić pewne rzeczy szybciej i sprawniej, zdecydowanie lepiej niż mógłby je zrobić jakikolwiek człowiek.

Podczas debaty spotkały się dwie strony, zwolenników i przeciwników sztucznej inteligencji. Debata podzielona była na trzy etapy, między nimi publiczność miała możliwość zadawać pytania debatującym, a w ramach przerwy nasi uczniowie i uczennice opowiadali o swoich pasjach, jak fotografia, aktorstwo czy malarstwo, dziedzinach sztuki powiązanej z ludzkim życiem emocjonalnym, których algorytm nie jest w stanie odtworzyć, przynajmniej na chwilę obecną).

Dyskusję zwieńczył komentarzem prof. Zbigniew Suszyński, gość specjalny z Politechniki Koszalińskiej, specjalista od sztucznej inteligencji. Był mile zaskoczony poziomem dyskursu i podsumował, że sztuczna inteligencja jest przede wszystkim narzędziem i nie uzurpuje sobie ono prawa do naszego człowieczeństwa. Używanie narzędzia jednak może rozleniwić i to człowiek powinien go używać, a nie ono powinno prowadzić człowieka. Sposobem na pokonanie stagnacji intelektualnej, którą może generować wykorzystanie sztucznej inteligencji jest nasza pasja. Człowiek powinien celebrować to co w nim ludzkie.

Zaskakujące okazały się wyniki głosowania. Wygrała grupa dyskutantów, która przedstawiała sztuczną inteligencję, jako zagrożenie dla ludzkości. Można by oczekiwać, że młodzi ludzie będą wiązać więcej nadziei z technologią, ale mimo tego, że ich otacza, widzą oni jej negatywny wpływ. Być może nasz niepokój bierze się z niewiedzy, gdybyśmy lepiej rozumieli procesy uczenia się sztucznej inteligencji, bylibyśmy spokojniejsi, ale nasz lęk może brać się także z dynamiki zmian. Postęp technologiczny i sztuczna inteligencja rozwijają się bardzo szybko, a każdy z nam boi się być zostawiony w tyle.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne debaty filozoficzne w Bronku.