Wycieczka do Greifswaldu

Od kilku lat w grudniu staramy się zorganizować wyjazd na tradycyjny niemiecki Weihnachtsmarkt. Tym razem pojechaliśmy do miejscowości Greifswald, która oprócz bogatej historii i historycznej zabudowy, słynie także z jednego z najstarszych uniwersytetów niemieckich.
Podróż rozpoczęliśmy w piątek  15.12. 2017 r. rano.  Po drodze  przewodnik opowiadał nam  o miejscowościach, które mijaliśmy. Pierwszym naszym przystankiem i atrakcją była przeprawa promowa w Świnoujściu. Potem  minęliśmy słupek graniczny i rozpoczęliśmy podróż po północnej części Niemiec. Nasza trasa prowadziła przez znane miejscowości wypoczynkowe: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin. Przewodnik opowiadał nam o nich i ich historii. Po drodze mijaliśmy tzw. truskawkowe miasteczko Koserow i muzeum żelazek w Zinnowitz. 
Zwiedzanie Greifswaldu zaczęliśmy od wizyty w ruinach klasztoru cystersów w Eldenie.  Pochowana tam została nasza Anna Jagiellonka. Potem, w dość szybkim tempie, ruszyliśmy na podbój uniwersytetu. Czekali tam na nas dwaj studenci, którzy byli naszymi przewodnikami po uczelni. Mieliśmy okazję posiedzieć w jednej z najstarszych sal wykładowych,  obejrzeć ostatni karcer studencki i zajrzeć do dawnej czytelni uniwersyteckiej, która obecnie spełnia rolę małej auli (niestety, w tych dwóch ostatnich pomieszczeniach nie wolno było robić zdjęć).
Następnym punktem programu był sprawdzian naszej wydolności fizycznej:  pokonaliśmy 262 strome schody prowadzące na platformę widokową, która znajduje się na wysokości 60 m Katedry Św. Mikołaja. Warto było się trochę pomęczyć, bo widok z góry na Greifswald był niesamowity.
Nasz pobyt w Greifswaldzie zakończyliśmy na Starówce miasta i Jarmarku Bożonarodzeniowym. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i trzeba było wracać do domu. Może w  następnym roku spróbujemy wybrać się trochę dalej …
W Galerii Szkoły jest dostępnych kilka zdjęć z naszej wycieczki, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to polecamy: https://www.greifswald.de, https://www.uni-greifswald.de 
 
 
 
rankingi
Szukaj na stronie
Z życia "Bronka"
II Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Organizowany przez nasze liceum i parafię pw. św. Wojciecha konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę. Na przesłuchania konkursowe, które przeprowadzono jeszcze przed świętami zgłosiło się 240 wykonawców. 06 stycznia 2018 roku odbył się finał II Międzyszkolnego Konkurs Kolęd i Pastorałek.
 
Przelew Życia - ponownie

Kolejny raz  - 04 stycznia 2018 roku - w naszej szkole miała miejsce  akcja oddawania krwi i rejestracji dawców szpiku pod hasłem „Przelew życia”.  Poprzednia edycja „Przelewu Życia”, zorganizowana 16 listopada minionego roku, spotkała się z gorącym odzewem uczniów koszalińskich szkół ponadgimnazjalnych.

 
Warsztaty Teorii Komunikacji
W dniach 2-3 stycznia 20128 klasy 2a i 2h wzięły udział w pierwszy organizowanych w naszej szkole Warsztatach Teorii Komunikacji. Zajęcia prowadził Piotr Włodyga - specjalista w tej dziedzinie. Warsztaty trwały 4 godziny lekcyjne, zakładały aktywny udział klas, polegający na pracy w grupach oraz analizie tekstu literackiego.  
 
Tydzień Charytatywny - dzień 5 - Wigilia
 
Tydzień Charytatywny - dzień 4 - koncert
 
Tydzień Charytatywny - dzień 3 - konkurs kolęd
 
Tydzień Charytatywny - dzień 2 - licytacja
 
Tydzień Charytatywny - dzień 1
Dziś w całej naszej szkole unosił się zapach świerku i pierników. Wszystko za sprawą wydarzeń, które miały miejsce w auli. Wyjątkowa dekoracja przygotowana przez panią Alinę Chęcińską i klasę 3D sprawiła, ze poczuliśmy się jak w lesie iglastym. 
 
LINKI
Odwiedzający naszą stronę
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości