Wycieczka do Greifswaldu

Od kilku lat w grudniu staramy się zorganizować wyjazd na tradycyjny niemiecki Weihnachtsmarkt. Tym razem pojechaliśmy do miejscowości Greifswald, która oprócz bogatej historii i historycznej zabudowy, słynie także z jednego z najstarszych uniwersytetów niemieckich.
Podróż rozpoczęliśmy w piątek  15.12. 2017 r. rano.  Po drodze  przewodnik opowiadał nam  o miejscowościach, które mijaliśmy. Pierwszym naszym przystankiem i atrakcją była przeprawa promowa w Świnoujściu. Potem  minęliśmy słupek graniczny i rozpoczęliśmy podróż po północnej części Niemiec. Nasza trasa prowadziła przez znane miejscowości wypoczynkowe: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin. Przewodnik opowiadał nam o nich i ich historii. Po drodze mijaliśmy tzw. truskawkowe miasteczko Koserow i muzeum żelazek w Zinnowitz. 
Zwiedzanie Greifswaldu zaczęliśmy od wizyty w ruinach klasztoru cystersów w Eldenie.  Pochowana tam została nasza Anna Jagiellonka. Potem, w dość szybkim tempie, ruszyliśmy na podbój uniwersytetu. Czekali tam na nas dwaj studenci, którzy byli naszymi przewodnikami po uczelni. Mieliśmy okazję posiedzieć w jednej z najstarszych sal wykładowych,  obejrzeć ostatni karcer studencki i zajrzeć do dawnej czytelni uniwersyteckiej, która obecnie spełnia rolę małej auli (niestety, w tych dwóch ostatnich pomieszczeniach nie wolno było robić zdjęć).
Następnym punktem programu był sprawdzian naszej wydolności fizycznej:  pokonaliśmy 262 strome schody prowadzące na platformę widokową, która znajduje się na wysokości 60 m Katedry Św. Mikołaja. Warto było się trochę pomęczyć, bo widok z góry na Greifswald był niesamowity.
Nasz pobyt w Greifswaldzie zakończyliśmy na Starówce miasta i Jarmarku Bożonarodzeniowym. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i trzeba było wracać do domu. Może w  następnym roku spróbujemy wybrać się trochę dalej …
W Galerii Szkoły jest dostępnych kilka zdjęć z naszej wycieczki, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to polecamy: https://www.greifswald.de, https://www.uni-greifswald.de 
 
 
 
e-pity
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku
rankingi
Szukaj na stronie
Z życia "Bronka"
XVII Konkurs Chemiczny - fotorelacja
 
Sukcesy Olimpijskie

Szalony tydzień, jakiego nie było w historii szkoły. W czwartek nasi uczniowie zdobyli dwa pierwsze miejsca w Olimpiadzie Wynalazczości i jadą walczyć o indeksy na medycynę. W sobotę z finałów ogólnopolskich wrócili następni. Zdobyli 2 tytuły laureatów i 4 tytuły finalistów startując w 4 olimpiadach.

 
Konkurs Wiedzy Biblijnej
W dniu 18 kwietnia w eliminacjach diecezjalnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej nasi uczniowie zajęli: Paweł Nowak (1H) 1 miejsce i Krzysztof Płocharski (2H) 5 miejsce. Gratulujemy wyników i cieszymy się że naszą szkołę i diecezję na eliminacjach ogólnopolskich będzie reprezentował Paweł Nowak (finalista).
 
Jesteśmy - SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE!!!

12-13 kwietnia odbywały się XLI MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO w wieloboju sprawnościowo – obronnym  „SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE – 2018”.  Uczestnicy zawodów konkurowali w biegu na orientację, pierwszej pomocy, rzucie granatem, strzelaniu z broni pneumatycznej, torze przeszkód.

 
ZŁOTO dla GRUPY PIERWSZEJ POMOCY

Za nami XXVI Rejonowe i Strefowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. W tym roku udział brało 9 drużyn. Na uczestników czekały scenki na których musieli pomóc poszkodowanemu z rozległymi oparzeniami, urazem twarzy, złamaniami, resuscytacją czy wypadkiem komunikacyjnym.

 
Gratulacje - indeks AGH

Mamy przyjemność poinformować, że Tobiasz Bator został laureatem III stopnia, natomiast Dawid Kaźmierczak finalistą XI Ogólnopolskiej Olimpiady
„O Diamentowy Indeks AGH" z przedmiotu geografia z elementami geologii w roku akademickim 2017/2018.
Serdeczne gratulacje dla uczniów i opiekuna. 

 
gratulacje - olimipiada ekologiczna
Serdecznie gratulujemy uczniom i opiekunom, zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Ekologicznej
Patryk Sochaj (opiekun: J. Gajdzica)
Magdalena Klemke (opiekun: J. Gajdzica)
Natalia Gałązka (opiekun: L. Górska)
 
Wymiana z Gymnasium Papenburg 2018
   W dniach od 10.03.do 17.03.2018r. przebywała w naszej szkole grupa uczniów z Gymnasium Papenburg (Niemcy). W sobotę wieczorem powitaliśmy naszych gości na koszalińskim dworcu.Niedzielę uczniowie niemieccy spędzili razem z goszczącymi ich polskimi rodzinami. Pogoda dopisała  i wielu z nas odwiedziło tego dnia Mielno i Kołobrzeg.
 
Wynajem hali

Informujemy, że istnieje możliwość wynajmu hali sportowej

Cena wynajmu wynosi 118 zł netto + VAT za 60 min.

LINKI
Odwiedzający naszą stronę
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości